Hamilton környéki vízesések

Hamilton a kanadai Ontario tartományban található város. A vízesések fővárosaként is emlegetik, méltán. A városhoz tartozó területen belül több mint 100!! vízesés található. Ezek közül szeretnék ma megmutatni néhányat. Mintegy harminc fekszik nem elérhető helyen, néhány magánterületen van, de így is bőven van választék.

Albion vízesés

Szerintem a környék leglátványosabb vízesése, majdnem olyan széles (18 m) mint magas (19 m).
Lépcsőzetes vízesés, a cseppek megtörnek a kiálló sziklákon. Mikor ott jártunk, le lehetett menni a vízesés aljára, sőt a vízbe is sokan bementek.

Buttermilk vízesés

Ez egy 23 méter magas, teraszos szalagvízesés. Eső után, vagy a hó olvadása után érdemes felkeresni, olyankor sokkal több a víz benne. Nagyon közel van az Albion vízeséshez. Alulra nem könnyű lejutni, a meredek partoldalon tudtunk lemászni.

Devil’s Punchbowl

Két vízesés található a területen, a képeken a felső vízesést láthatjátok. Ez egy 34 méter magas szalagvízesés. ( Az alsó vízesés 5,5 m.) Maga a szurdok is csodás látvány, a falában jól láthatóak a különféle színű kőzetrétegek. Mikor először jártunk itt, csak a falat csodálhattuk meg, mert a szárazság miatt a vízesés teljesen kiszáradt.

Felker vízesés

Ez a vízesés 22 méter magas és bő vízhozamnál 6 méter széles. Egy gyalogos ösvényen juthatunk a kilátó platformig. ha alulról, szemből is szeretnénk látni, akkor addig kell sétálnunk, amíg nem találunk lemászásra alkalmas helyet. A Felker vízesés egész évben látogatható.

Hilton vízesés

Egy erdei séta árán láthatjuk ezt a szépséget is. Megéri a gyaloglást, gyönyörű látvány a 10 méter magas vízesés. Ez egy természetvédelmi terület, több mint 30 km hosszú túraútvonalat találunk itt, felfedezhetjük a környéket gyalogosan, vagy kerékpárral is. Télen szuper hely a sífutás szerelmeseinek. Piknik területek is vannak kialakítva, ahol akár húst vagy mályvacukrot süthetünk.

Sherman vízesés

Ez a 17 méter magas szépséges függöny vízesés magánterületen van, de szerencsére a tulajdonosok megengedik hogy mindenki gyönyörködhessen benne. A népszerű Bruce túraútvonal mentén található, Tündér és Angyal vízesés becenéven is emlegetik.

Tew’s vízesés

Ez a szalag vízesés a legmagasabb a Hamilton környéki zuhatagok közül 41 méteres magasságával. Kilátókról nézhetjük meg, amikhez sok-sok lépcső vezet.

Tiffany vízesés

A parkolótól egy könnyű kis kirándulással érhetjük el egy erdei ösvényen és egy patakot átívelő kis hídon keresztül. A 21 méter magas zuhatag egy széles völgyből zuhan az alsó, V alakú szakadékba. Tavasszal, a hó olvadása után lenyűgöző a látvány. Télen vastag jég alakul ki rajta, ezen a vízesésen megengedett a jégmászás.

Webster’s vízesés

Ez a 22 méter magas függöny zuhatag a Spencer szurdokban található. Talán a leglátogatottabb vízesés, amihez a gyönyörűen kialakított park is hozzájárul. Ehhez a vízeséshez egy legenda is fűződik, amelyből verset is írtak 1895-ben. A vers elég hosszú, nem vállalkozom a lefordítására, de ha valakit érdekel angol nyelven, üzenetben szívesen elküldöm.
A legenda röviden: Egy Na-Go-She-Onong nevű indián lány beleszeretett egy fehér férfiba. A lányba szerelmes volt egy indián férfi, aki féltékenységből megölte Őket. Ezután mivel úgy érezte a lány nélkül nem tud élni, a karjába vette, és így vetette magát a Webster’s zuhatagába.

Remélem Nektek is tetszettek a vízesések, mi még biztosan fel fogjuk keresni őket újra.

Duchesnay Falls, North Bay

A Duchesnay-vízesés a kanadai North Bay város szélén található. Közvetlenül a 17-es autópálya mellett van a hozzá tartozó parkoló. A vízesést sajnos semmilyen tábla sem jelzi, aki nem tud róla, az simán elmegy mellette.

A folyónak egy hoszabb részén, több zuhatag található. A két legnagyobb vízesés 15 méter magas.

A folyó mindkét oldalán feljuthatunk a hegyre, a hegytetőn egy kis fémhíd köti össze a két oldalt. Nem túl nehéz az ösvényen végigmenni, de azért kell mászni felfelé-lefelé, időnként sziklás terepen. Figyelni kell a kiálló gyökerekre is. Ha az egyik oldalon felmegyünk és a túlodalon le, körülbelül 2 km-es túrával kell számolnunk.

Aki nem bír hegyre mászni, annak is érdemes megnézni a legalsó vízesést, az közel van a parkolóhoz.
Az ösvényt saját felelősségre lehet használni, sehol nincs kerítés, vigyázni kell a csúszós köveken. A folyóban a balestek megelőzése érdekében tilos a fürdés.

Nézzétek a vissza úton milyen fákat találtunk.

Kétszer jártunk itt, először ősszel, akkor kevés víz volt a folyóban. Másodszor tavasszal, egy nagy eső után voltunk, sokkal több volt a víz és nagy volt a sodrás.
Aki szereti a hoszabb túrákat, a Nipissing Egyetem parkolójából egy 20 km hosszú túraútvonalon is eljuthat a vízeséshez.

Gyönyörű látvány, aki North Bay-be jár, érdemes ellátogatnia ide.

Martyrs’ Shrine, Midland, Kanada

Egy gyönyörű épületet szeretnék megmutatni Nektek, a Mártírok Szentélyét (Martyrs’ Shrine). Ez az egyik Kanada 8 nemzeti szentélyéből, egy csodálatos római katolikus templom az Ontario tartományban található Midland városban. 1926-ban épült, a belépő 12 év felett 6$ (~1300 ft).

A szentélyt hat jezsuita mártír és kettő Sainte-Marie-beli missziós mártír emlékére szentelték fel.
Több mint 350 évvel ezelőtt Franciaországból érkeztek, hogy a katolikus hitet terjesszék.
Ők építették az első templomot Ontario tartományban, és sok őslakost (Huron) sikerült megtéríteniük.

A Szentélyben a nyolc mártír közül három maradványai találhatóak, Szent Charles Garnier, Szent Gabriel Lalemant és Szent Jean de Brebeuf.

A templomhoz 75 hektáros park tartozik sétautakkal, rengeteg szoborral és pihenőhellyel. A látogatók gyakran az egész napot parkban töltik, a piknik területeken gázpalackkal működő grillezőn húst sütnek.

A parkból a kilátás.

A szentélynek van hátsó bejárata is, aki nem tud lépcsőzni, itt tud bemenni. A park bejárásához a nehezen mozgók golfkocsit is igénybe vehetnek.
A szentélyt sok gyógyulni vágyó ember látogatja a világ minden tájáról, a csodás gyógyulásokat a sok otthagyott mankó tanusítja.

1984-ben II. János Pál pápa is ellátogatott a kegyhelyre és imádkozott Szent Jean de Brebeuf maradványai felett.
A templom május első szombatjától hálaadás hétfőig áll nyitva a látogatók előtt. A hideg idő beálltával bezárják és az ereklyéket elszállítják, mert a szentély nincs szigetelve.

A zarándokok a templom ajándékboltjában tudnak különböző vallásos tárgyakat vásárolni, könyveket, rózsafüzért, imakártyát, képeslapokat, ékszereket és sok minden mást.
A szentély évente több mint 100 000 látogatót fogad és továbbadja a jezsuita missziók történetét és értékeit.

Casa Loma, Toronto, Kanada

Egy különleges épületet szeretnék megmutatni Nektek, egy csodálatos kastélyt. Toronto belvárosában található, a neve Casa Loma (belépő 30$/~6700 ft). Tulajdonosa Sir Henry Pellatt volt.

Ki volt Sir Henry Pellatt? Üzletember volt és egyben katona is. Fiatalon partner lett édesapja tőzsdeirodájában, igazi üzleti zseni volt. 1883-ban megalapította a Toronto Electric Light Company-t és ellátta Toronto utcai világítását. Részvényeket vásárolt a kanadai Csendes-óceáni vasútvonalban, hatalmas nyereségre tett szert ezáltal, de benne volt a bányászatban, a biztosítási üzletben is. 1902-ben partnereivel megszerezte a jogot a Niagara-vízesésnél az első kanadai vizierőmű építésére. 1905-ben lovaggá ütötték. Végigjárta a karonai ranglétrát is, nyugdíjazásakor kinevezték tábornokká.

Felségével, Lady Mary Pellatt-el európai útjuk során döntötték el, hogy megépítik a saját kastélyukat Toronto-ban. Sir Pellatt 1903-ban vásárolt 25 db építési telket és megbízta E. J. Lennox építészt a kastély terveinek elkészítésével. Sir Pellatt ekkor már 17 millió dolláros vagyonnal rendelkezett.A kastély 3 év alatt készült el (1911-1914), 300 munkás dolgozott rajta, az építkezés költsége 3,5 millió dollárra rúgott.

Lady Mary Pellatt lakrésze:

Sir Henry Pellatt lakrésze:

A kastély azért különleges, mert a mai napig az egyetlen igazi kastély Kanadában.
Alapterülete 6011 m2, a legnagyobb magánház volt Torontoban. 3 emelet, 98 helyiség.
Felszereltsége elképesztő volt, lift, központi porszívó, bowling pálya az alagsorban, a konyhában akkora sütő, amiben egy ökör is elfért, egy belső melegház a virágoknak szökőkúttal és csodálatosan díszített kupolával, könyvtár és még a fürdöszobában is volt telefon.

Melegház:

Sir Pellatt földszinti dolgozószobájában a kandalló két oldalán titkos átjáró van, az egyik az emeleti cselédszobába , a másik az alagsorba a borospincébe vezet.

A cselédszoba:

A ház legszebb szobája a falemezekkel burkolt Tölgy szoba, ezt használták hivatalos alkalmakkor.

A berendezési tárgyak a világ minden tájáról érkeztek, nézzétek milyen csodálatosak!

A hall, a könyvtár a gyönyörű orgona és a folyosó.

A Casa Loma -hoz 5 hektáros kert tartozik.
A főépülettől pár száz méternyire található a vadászház, az istálló a garázs és a kocsiszín.
Egy föld alatti folyosón juthatunk oda a kastélyból.

A harmadik emelet nagy része befejezetlen maradt, ma múzeumként üzemel a Queen’s Own Rifles of Canada lövészezred emlékére, ahol Pellatt is szolgált. Mit gondoltok, mit volt a katonák egyik menüje? 😆

A háborút követő válság idején Toronto városa felemelte a Casa Loma ingatlanadóját évi 600 $-ról havi!! 1000 $-ra. Pellatt ekkor már pénzügyi nehézségekkel kűzdött, és 1923-ban a hatalmas adótartozás miatt a kastélyt elhagyni kényszerült.
1924-ben a város a kastélyt lefoglalta a meg nem fizetett adók fejében, s azóta ez a csodás műemlék Toronto város tulajdona. 1997 és 2012 között 33 millió dollárt költöttek külső felújításokra.
A II. Világháború alatt az istállót szonár berendezések gyártására használták. Hogy a titkos üzem dolgozói gyanú nélkül mozoghassanak, a területet körbezárták felújítás címén.

Kedvelt turista célpont, évente több mint 650 000 látogatót fogad.
Több filmnek is forgatási helyszíne volt (pl. X-Men, Harry Potter, Chicago, A szmokinger/Tuxedo) és magán rendezvényekre is kibérelhető ( pl.esküvő).

Feljáró a tornyokba, és az elénk táruló kilátás a városra.

Bár Sir Henry Pellatt és felesége mindössze 9 évet élhetett csak a kastélyban, a csodás épület megőrzi emléküket.

Forrás: casaloma.ca

Niagara Falls, Kanada

Niagara Falls a kanadai Ontario tartományban és az USA New York államában található, a Niagara folyó a határ.
A város igazi turisztikai központ, világhírű látványossága a Niagara-vízesés.
Ez egy hatalmas, 3 vízesésből álló együttes Észak-Amerikában, Kanada és az USA határán, a Niagara folyón.
Az utolsó jégkorszak idején alakult ki, a víz a Nagy-tavakból az Atlanti-óceán felé a Niagara-lejtőn át vágott magának utat.
A kanadai oldalon a látványos Horseshoe Falls (Patkó-zuhatag), az USA oldalon az American Falls (Amerikai-zuhatag) és a Bridal Veil Falls ( Menyasszonyi fátyol-zuhatag) látható.

A Horseshoe Falls 90%-a Kanadához, 10%-a USA-hoz, New York államhoz tartozik. Nem túl magas (51 méter), de nagyon széles (820 méter), ez a legnagyobb hozamú vízesés egész Észak-Amerikában. Percenként 140 000 m3 víz zúdul le, de magas vízállásnál a 170 000 m3-t is elérheti.
Egy folyosón keresztül lejuthatunk egy alsó kilátóra, ahonnan alulról is megcsodálhatjuk, a vízpermet miatt vigyázni kell a gépre fényképezésnél. Sajnos az ott készített képeim elvesztek, de legközelebb pótolom.

Az American Falls méreteiben a közepső a 3 vízesés közül, 34 méter magas és 290 méter széles. A legkisebb a mellette levő Bridal Veil 17 méteres szélességével. Teljes egészében az USA oldalon találhatóak, ezért a kanadai oldalról jobban láthatjuk mint a két vízesés között lévő kilátóról.

A nyári időszakban mindkét oldalról lehetőség van a vízről is megnézni a zuhatagokat az egyik 1200 lóerős turbó-dízelmotoros hajóból. Innen látszik igazán a vízesés és tapasztalható meg az ereje, mindenképpen érdemes kipróbálni.

Esténként színes égőkkel világítják meg, nagyon látványos.

Karácsony tájékán csodás díszítés látható a városban és a virágházban is (Floral Showhouse).

Minden évszakban gyönyörű, évente ~30 millió a látogatót vonz a világ minden tájáról.
A városban sok szálloda található, mindenki megtalálhatja az igényeihez, pénztárcájához illőt.
Érdemes több napra tervezni, hiszen rengeteg a látnivaló és a szórakozási lehetőség.
Zippline (~100$), Niagara-on-the-Lake bor túra (100$-tól), skylon tower, óriaskerék, helikopter túra (150$-tól), kaszinók, lepkeház, madárház, 5D-s mozi, Marineland (vizi élménypark) és még hosszasan sorolhatnám.

A torony 158 méter magas.
A kötélpálya 670 méter hosszú.
A kerék 53 méter magas.

Pár érdekesség a vízesésről.

1912 februárjáig télen gyalogosan a jégen is megközelíthető volt a vízesés, azóta tilos, mert 3 ember alatt beszakadt a jég.

A Niagara mindíg is vonzotta a vakmerő embereket, nagy kihívás az átkelés rajta. Az első ember aki túlélte egy hordóba zárva a vízesésben a zuhanást, egy 63 éves tanárnő volt a macskájával, 1901-ben. Azóta több embernek is sikerült, sőt kötélen egyensúlyozva is átmentek felette.

A Niagara-vízesést megnézhetjük egy 670 méter hosszú kötélpályáról (zipline) is.

1948 márciusában egy jégtorlasz miatt teljesen leállt a vízesés.

A Niagara elnevezés az irokéz indiánok „Onguiaahra” szavából származik, ami mennydörgő vizet jelent.

Ottani lakók. 🙂

És végül egy videó a vízesésről nappal és esti kivilágításban.