Vancouver 3.rész – Duncan és Nanaimo

Útközben Nanaimo felé megálltunk Duncan-ban. Egy nagyon érdekes dolog található itt, a Totem Túra. 1985-ben Duncan polgármestere, Douglas Barker kezdeményezte totemoszlopok elhelyezését a városban. Több szempontból is előnyös a városnak, nem csak szépíti a várost és vonzza a látogatókat, hanem hirdeti a város és az Quw’utsun nép szoros kapcsolatát is, s bizonyítja hogy a városlakók elismerik és értékelik mindazt, amit a totemoszlop képvisel. Amikor egy nagy fát kiválasztanak totemoszlopnak, szertartást tartanak a fa újjászületésének megünneplésére. Az indián törzsek úgy tartják hogy szellemi kapcsolat van az ember és a fa között, hisz mindannyian egy nagyobb egésznek a kis részei vagyunk. Ebben a városban 46 db totemoszlop van felállítva, ez a világ legnagyobb szabadtéri gyűjteménye. Ezeket az oszlopokat indián művészek faragták vöröscédrusból. Egy felfestett túraútvonal segít, hogy ne maradjunk le egyikről sem.

Az oszlopok melletti feliratok bemutatják az alkotót, aki elmondta hogy mit ábrázol az általa készített totemoszlop.

Pár oszlop a teljesség igénye nélkül.

Centennial Pole (százéves oszlop): Ezt az oszlopot 2012-ben emelték, a város 100 éves évfordulójának tiszteletére, így ez a város legújabb totem oszlopa. Magassága 10,4 méter. Készítője Calvin Hunt szerint a Quw’utsun népet a Tzinquaw (Thunderbird-menydörgő madár) és a Q’ul-lhanumutsun (gyilkos bálna) története képviseli, ezért őket ábrázolta.

Centennial Pole (százéves oszlop)

The Friendship Pole (barátság oszlop): Ezt a 3,8 méter magas oszlopot 1987-ben faragta Cicero August. A barátság oszlop 3 alakot ábrázol, a sast, a medvét és a lazacot. Hogy mit szimbolizál a három figura a készítője szerint? A sas aki az égből vigyáz rájuk a védelmet, a medve a törzs erejét, a lazac a táplálékot.

The Friendship Pole (barátság oszlop)

Kwagu’l Bear Holding A Seal (fókát tartó Kwagu’l medve): A fókát tartó Kwagu’l medvét 1987-ben faragta Richard Hunt. A 3,6 méter magas oszlop egy békát, egy medvét és egy fókát ábrázol. Mindhárom figura a Kwagu’l kultúra része, különböző rangú táncokat képviselnek.

Kwagu’l Bear Holding A Seal (fókát tartó Kwagu’l medve)

Owl pole (bagoly oszlop): 1987-ben faragta Francis Horne. Magassága 3,7 méter. Felül egy bagoly látható, alul egy medve anya kicsinyével. A bagoly a bölcsességet szimbolizálja, a medve az erőt.

Owl (bagoly)

Tranformation In Life Pole (az élet átalakulása oszlop) : Ezt a 3,9 méter magas oszlopot 1987-ben faragta Harvey Alphonse és Nelson Canut a Cowichan törzsből. Az oszlop az élet átalakulását ábrázolja. A sas bölcsességet, nagyszerű látást és gyógyulást jelent.

Tranformation In Life (az élet átalakulása)

Raven Stealing The Sun Pole (a holló ellopja a napot oszlop) : 1990-ben faragta Donald Smith. 3,6 méter magas. A felső alak a holló, aki ellopja a középen elhelyezkedő napot, alul a sas a hőst képviseli, aki visszahozza az embereknek.

Raven Stealing The Sun (a holló ellopja a napot)

Elöl, Transformation Pole (átalakulás oszlop): Ezt a 3,9 méter magas oszlopot 1987-ben faragta Laverne Roy Baines. Négy alakot ábrázol, a sast, a gyilkos bálnát, az embert és a farkast. Mindegyik az ember tulajdonságait szimbolizálja.

Hátul, The Feast Pole (a lakoma oszlop): Doug LaFortune faragta 1987-ben, magassága 3,6 méter. Az oszlop egy Quw’utsun legendát dolgoz fel. A gyilkos bálna megette az összes lazacot az öbölben, így az nem jutott el a folyóba, az emberek élelem nélkül maradtak. A Quw’utsun törzs a Thunderbird-et hívta segítségül. Ezt a misztikus madarat szimbolizálja a sas, aki kivitte a bálnát az öbölből és megette, így a törzs újra élelemhez jutott.

Elöl: Transformation (átalakulás ) Hátul: The Feast Pole (a lakoma oszlop)

Harvest Time Pole (betakaritási idő oszlop) : 1986-ban faragta ezt a 3,8 méter magas totem oszlopot Tom LaFortune. Két alakot ábrázol rajta, az északi szelet és a gyilkos bálnát. Egy törzsi történet az alapja. Amikor az északi szelek üvölteni kezdenek, elkezdődik a lazacok vonulása és megjelennek a gyilkos bálnák a Cowichan-öbölben. Mikor a szél elcsendesedik, a bálnák elvándorolnak, mert vége a lazacok vonulásának. A totem oszlop a lazac betakarítási idejét ábrázolja, amit az északi szél jelez.

Harvest Time (betakaritási idő )

Thunderbird and Dzunuk’wa Totem Pole (a mennydörgő madár és a vad nő oszlop): Ez egy másolat egy síremlék totem oszlopról. 1990-ben készítette Ned Matilpi, 6,1 méter magas. Felül a Thunderbird a mitológiát és a természetfeletti erőket képviseli. Dzunuk’wa (vad nő) félelmetes legendája az egész északnyugati parton ismert, csontos arcával és lógó melleivel rettegés tárgya. Gazdag és nagy hatalmú. Karjai itt a gyász jeleként vannak kinyújtva, de időnként azért nyújtja ki hogy elragadjon egy-egy utcán kóborló gyereket. Színe vörös és fekete, ezek az alvilág színei.

Thunderbird and Dzunuk’wa (a mennydörgő madár és a vad nő)

Cedar Man Walking Out of the Log Pole (cédrusember sétál ki a rönkből oszlop): Richard Hunt 1988-ban faragta a Cédrus Férfi oszlopot ami 7,6 méter magas és 1,8 méter átmérőjével a világ legszélesebb totem oszlopa. A fa amiből faragták több mint 750 éves volt, mikor az erdészeti társaság Duncan városnak adományozta.

Cedar Man Walking Out of the Log (cédrusember sétál ki a rönkből)

Gwa’yasdams Flood Story Pole (Gwa’yasdams áradás története oszlop): Egy árvizi történet adta az inspirációt ehhez az 1988-ban készült oszlophoz Basil Jones-nak, amely egy hegyről érkező Thunderbird-ről szól, aki az áradás után jött segíteni. A gyilkos bálna sok embert megment, partra visz, ezért kapott helyet az oszlopon.

Gwa’yasdams Flood Story (Gwa’yasdams áradás története)

Peaceful Boundaries Pole (békés határok oszlop): Az indián törzsek közötti határ megegyezést szimbolizálja ez a 4 méter magas, 1988-ban Norman John által faragott oszlop.

Peaceful Boundaries Pole (békés határok oszlop)

Owl Spirit Pole (bagoly szelleme oszlop): 1986-ban készítette Tom LaFortune. 3,5 méter magas. A bagoly szelleme tisztelgés a faragónak a nagyapja, anyja és nagynénjei előtt.

Owl Spirit (bagoly szelleme)

Dzunuk’wa Pole (vad nő): Ezt a 4,6 méteres totemoszlopot 1989-ben faragta Oscar Matilpi. Azok az emberek, akiknek a tulajdonában van egy Dzunuk’wa (Vad nő), nagyon szerencsések, mert vigyázza és védi őket a rossz dolgoktól ez a fekete színű, ápolatlan, bozontos hajú, csücsörítő szájú „vad nő”. A tulajdonos távollétében vigyáz a házra, ha ilyenkor valaki bármit ellop vagy megrongál, Dzunuk’wa gondoskodik a büntetésről. Például erős szelet fújhat, ami elsüllyeszti a lopott dolgokkal hazafelé tartó tolvaj kenuját.

Dzunuk’wa (vad nő)

Megnéztük a várost, érdekes falfestményeket találtunk. Bejártuk a helyi piacot is, utána folytattuk az utat Nanaimo felé.

Nanaimo-ban átmentünk a városon, a Neck Point parkot megnézni.

A 36 hektáros Neck Point Park a Pacific-óceán partján fekszik, 1.8 km hosszú túraútvonalon tudjuk a partot bejárni. Kiváló hely a vadvilág megfigyelésére, ha szerencsénk van, különböző vizimadarakat, vidrát, oroszlánfókát sőt még kardszárnyú delfint is láthatunk. Mi fókát láttunk. Nyáron több kavicsos strandon is fürödhetünk itt. A park a búvárok körében is népszerű. Található itt egy mélyvizi sziklafal, ahol egy barátságos polip lakik.

A parkolóhoz visszafelé találkoztunk pár őzikével és egy vadnyúllal is, fényképezhettem nyugodtan, nem féltek tőlünk.

Indultunk tovább Ucluelet felé, útközben meg szerettük volna nézni a MacMillan parkban a Cathedral Grove hatalmas fáit (Az ókori Douglas fenyő ökoszisztéma veszélyeztetett és ritka maradványa. A legnagyobb fák kb. 800 évesek, 75 méter magasak és kerületük 9 méter.) Sajnos a járvány miatt nem látogatható. Nem bánkódtunk sokáig, lesz miért visszajönni és Ucluelet-ben egy igazi esőerdei séta várt ránk. Már az oda vezető úton hatalmas fákat láttunk, így izgatottan vártuk hogy odaérjünk.

Folytatás hamarosan.

“Vancouver 3.rész – Duncan és Nanaimo” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Kedves Mártika és Attila ! Utatokat ,,járva” ,látva a szám tátva maradt. Milyen csodás részek látványa kápráztatott Titeket ! Gratulálok e csodás időtöltésetekhez és köszönöm,hogy élményetekből mindig adtok egy picit tovább azoknak kik ezt értékelik ! További csodákat a leendő utaitokon és nagyon jó egészséget kívánok szeretetben,boldogságban : Magyar szíveknek- Magyar szív !

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük