Boeing gyár

Újabb érdekes helyen jártunk ma, a Washington állambeli, Everett városban található Boeing gyárban. A Boeing építette az első jumbo repülőt, a Boeing 747-et az 1960-as évek közepén, ami másfélszer nagyobb volt az akkor létező legnagyobb repülőgépektől.
A Future of Flight (A repülés jövője) látogató központból egy rövid filmvetítés után buszokkal visznek a gyár területére. 122 centi alatti gyermek nem látogathatja a gyárat. Semmit sem vihetünk magunkkal, fényképező, telefon, hátizsák, kézitáska, mindent ott kell hagynunk a központban. Erre a célra ingyenes számkódos szekrények állnak rendelkezésünkre.

A busz elvisz a szerelőcsarnok egyik részéhez, ahol egy föld alatti folyosón jutunk el a liftig.
Az épület alatt egy egész alagútrendszer található, ami 3,7 km hosszú. Ez a szerviz folyosó, itt vezették el az összes kábelt és csövet és a dolgozók is itt közlekedhetnek a munka megzavarása nélkül. A csarnokban való mozgáshoz annak hatalmas mérete miatt 1300 kerékpár és tricikli áll a dolgozók rendelkezésére.
A lifttel feljutunk a plafon alatti erkélyre, onnan nézhetjük meg az összeszerelés folyamatának egy részét a vezetőnk magyarázatával. Busszal átvisznek a csarnok másik végében lévő folyosóhoz, a lift felvisz a másik erkélyre, ahonnan a folyamat többi részét láthatjuk.

A gyár területe 3 km2. Szerelőcsarnoka a világ legnagyobb épülete térfogata alapján, ami 13 385 378 m3. Alapterülete 399 480 m2 hossza 900 m, szélessége 500 m, belső magassága 27,5 m ami akkora mint egy 8 emeletes ház. 1 millió lámpa világítja be, a szerelőcsarnokban 26 daru van elhelyezve, amelyek a mennyezeti sineken 63 km !! hosszan tudnak mozogni. Több mint 36 000 ember dolgozik itt. A gyárban nincs légkondicionálás, ha túl meleg van, kinyitják az ajtókat és ventilátorokat kapcsolnak be, ha hideg van, akkor több fényszórót kapcsolnak be, azzal melegítve fel a levegőt.
Olyan mint egy kisváros, saját tűzoltósággal, bankokkal, kávézóval, orvosi rendelővel és víztisztító üzemmel rendelkezik.

A csarnok egyik oldalán hat db focipálya méretű ajtó található. Gombnyomással nyithatóak, kb. 5 perc alatt nyílnak teljesen ki.

Ebben a gyárban folyik a Boeing 747, 767, 777 és 787 összeszerelése. A repülőgépek darabjait nem itt gyártják ez csak az összeszerelő üzem. A világ különböző helyeiről hozzák, olyan repülővel, amiből 4 darab létezik az egész világon, ez a Dreamlifter.

Ha valaki arra vetemedne hogy egy Boeing-ot szeretne vásárolni, annak jó mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Egy gép kb. 82 és 408 millió dollár között van, típustól függően.
Kétféle motor közül lehet választani: General Electric vagy Rolls-Royce, ezek darabja kb. 50 millió dollár.

A busz visszavisz a látogató központba, ahol láthatunk egy érdekes kiállítást képekkel, vetítéssel. Itt fényképeztem, videóztam, hogy meg tudjam mutatni Nektek.

Leggyorsabb:
0,11km alatt vándorsólyom, 389 km/h
0,11- 3km között X43A repülő 10 461 km/h
3-70km között Helios II űrhajó 252 793 km/h
Mennyi időre van szükség az elérésükhöz a mai technikával:
Hold: 3 nap, 402 336 km
Mars: 6 hónap, 55 millió km
Proxima Centauri: 76 000 év, 40 trillió km (A legközelebbi csillag a nap kivételével)

Egy hosszú falon láthatjuk a Boeing történetét évekre bontva.

Egy repülőgép farok (függőleges vezérsík) is ki van állítva, így látni igazán hogy milyen nagy.

Ez a Nemzetközi Űrállomáson működő Destiny laboratórium modul pontos másolata. 8,5m hosszú, 4,3 m átmérőjű.

Láthatjuk a világ legkisebb drónját, nagyító alatt hogy jól látható legyen. Olyan szárnyai vannak, mint a bogaraknak és úgy is használja őket repülés közben. Szárnytávolsága 3 cm, mesterséges „izmokkal” másodpercenként 120 szárnycsapásra képes, a súlya mindössze 80 milligramm.

Vele egy tárolóban láthatunk egy kolibri drónt is. Ezt a mini repülőt az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatási projektjei számára fejlesztette ki az AeroVironment nevű cég. (2006 óta 4 millió dollárt kapott a fejlesztésre.) Úgy tud mozogni mint egy igazi kolibri, akár oldalirányban is. Elektromos motorral hajtott szárnyain 8 percig képes repülni, maximum sebessége 18km/h. Videókamerával is rendelkezik, felderítési célokra. Az újabb verzió a fejlesztések eredményeként ma már 110 percig képes a levegőben maradni.

Ez a rács a kaliforniai HRL Laboratórium fejlesztése, 100× könyebb a hungarocellnél, a hajszálnál 1000× vékonyabb falvastagságú üreges fémcsövekből készült, mégis nagyon erős és rugalmas.

Megemelhetjük egy repülőnek ugyan azt a darabját, a régi és az új anyagból készítve, megtapasztalva hogy az új mennyivel könyebb. A felső alumíniumból, az alsó szénszálas anyagból készült. Gondoljatok bele, ha egy ekkora darabnál ennyi a súlykülönbség, akkor mekkora egy hatalmas repülőgépnél. A kisebb súly nagy üzemanyag megtakarítást eredményezhet.

A tetőteraszról esti fényben is megnéztük a gyárat.
Nagyon érdekes program volt, örülök hogy eljutottunk ide.

“Boeing gyár” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük