Fényes Tanösvény, Tata

Egy csodálatos virtuális sétára hívlak Benneteket, a tatai Fényes Tanösvényre.
Tata Komárom-Esztergom megyében található, a Vizek Városa néven is ismert. A múltban több tucat forrás tört fel Tatán, itt, a Fényesen voltak a legnagyobb vízhozamúak. 1913-ban építették fel a Fényes-fürdőt a karsztvizek felhasználásával. Sajnos az 1970-es évekre a források majdnem teljesen elapadtak, ennek oka a szénbányászat volt. Az 1990-es években a bányákat sorban bezárták és 10 év múlva a Fényes lápjai újra megteltek vízzel. Visszatért az élet, újra madaraktól, békáktól hangos a láp. 2006 óta szigorúan védett természetvédelmi terület.

2015-ben elkészült az 1350 méter hosszú, cölöpökre épült sétány, amelyen végigsétálva láthatjuk a láperdő hatalmas égerfáit és a tiszta vizű forrásokat.
A Fényes-fürdő parkolójából egy kis hídon jutunk el a bejárati kapuhoz, itt tudunk jegyet is vásárolni. Ára nyáron: felnőtt/gyerek,diák,nyugdíjas 1300/900 ft, télen: 900/600 ft, de vásárolhatunk családi jegyet is 3000/2000 ft-ért.
Innen pár percre van egy nagy fakapu, ezen belépve egy látogatóközpont találunk, ami előtt egy fából ácsolt, 14 méter magas torony jelzi, hogy ha feltörne a mélyből a karsztvíz, ilyen magas lenne a vízoszlop.

Az épület mögött kezdődik a tanösvény, a séta során több helyen információs táblákat helyeztek el, amelyeken sok érdekességet olvashatunk. (A táblákból kivágtam a szöveg részt hogy ilyen kis méretben is olvasható legyen.)

A Nagy-Égeresben egy kilátótoronyról is megcsodálhatjuk a láperdőt. Rengeteg béka él a lápban, a kuruttyolásuktól hangos volt a környék. A karsztvíz hőmérséklete 20-22 °C egész évben.

A következő szakaszon, egy kis tavon áthúzhatjuk magunkat a túloldalra egy kézi erővel működő kompon, vagy kipróbálhatjuk a függőhidat. Aki egyiket sem szeretné, az egy kis sétával juthat a túloldalra. Innen a Kis-Égeres és a Védett-forrás-tó között az ösvényen a fürdő kerítése mellett jutunk ki, innen pár perc alatt visszaérünk a parkolóba.

Innen még ellátogattunk a Cseke-tó partjára, ahol megnéztük a műromot. Hogy miért műrom? Mert 200 éve épült, 800 éves templom maradványokból.
Charles Moreau francia építész készítette 1796 és 1807 között, az Eszterházy család megbízásából. Egy XIII. századi háromhajós templom maradványait imitálja, eredeti építészeti maradványok felhasználásával. Legnagyobb része a vértesszentkereszti apátság épségben maradt darabjaiból készült (XII.század), de láthatunk itt beépítve ŕómai sírkövet is (III.század). A műromok között, mint egy kis patak folyik át a tó levezető csatornája.
Gyönyörű, magával ragadó építmény, igazi időutazás. Szinte kézzel foghatóan érzékelhetőek az elmúlt évszázadok, a levegőben érezni a régi kövek dohos illatát.

Tökéletes nap volt, aki megteheti, nézze meg ezeket a csodákat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük