Alaszka körút 28.nap

A parkolóból ahol aludtunk egy út vezet az erdőbe. Persze megnézzük hova vezet. Elképesztő látvány fogad, egy elvarázsolt erdőbe érkezünk. A fákon fehér szakállzuzmók lógnak, és köztük megpillantunk egy elhagyatott iskolabuszt. Félelmetes hely.

Gyönyörű tájon haladunk tovább a Tanana folyóig. Bizonyítékok vannak rá hogy 12000 évvel ezelőtt a folyó mentén emberek éltek, a „korai Alaszkánok”. Abban az időben itt egy földnyelv kötötte össze Alaszkát Ázsiával, ez mára a Bering-tenger mélyére került. A vadászok az állatok után kutatva keresztül vándoroltak a földnyelven, és letelepedtek a Tanana-völgyben bőr sátraikkal. A mostani fenyőerdők helyén akkor nyílt terep volt, ahol sok bölény, mamut, rénszarvas és jávorszarvas élt, csont maradványaikat a régészek megtalálták az ókori táborhelyeken a kőből készült eszközök és fegyverek maradványaival együtt. Az itt élő emberek étrendjébe beletartoztak a kisebb emlősök, halak, madarak, bogyók és a növények is.

Következő megállónk Tok. Ki van állítva az az utánfutó amit 1950-ben használtak egy Arctic Ocean-ig tartó útépítésnél (D.E.W. vonal), amely azért épült, mert a parton felállítottak egy bázist az északi sarkon áthaladó oroszországi repülőgépek korai felismerésére.

A parkolóban míg én reggelit készítek, Attila kicseréli a fékbetétet, próbálja megállítani az ablakon a kavicstól keletkezett repedést, és megállapítja, hogy az egyik gumi ereszt. A hagymás tojásrántotta reggelink után keresünk egy autószerelő műhelyt, ahol kiderül hogy a szelepházat kell kicserélni (37 $).

Irány Chicken! Ez a szokatlan helynevek listáján is szereplő „városka” a 19. század végén az aranybányászatra épült közösség, és egyike a kevés, aranylázat túlélő városnak Alaszkában.  A helyi bányászok a településnek a „Ptarmigan” nevet akarták választani. Ez egy gyakori madár a környéken. Mivel a helyesírása és lebetűzése nehéz, ezért egyszerűen csirkének nevezték el. Igy lett Chicken. 🙂 Az állandó lakosok száma mindössze 7, de népessége a nyár folyamán nagyon felduzzad a hozzá tartozó területeken lévő, ma is működő aranybányák kitermelése miatt. Területe a bányákkal együtt kb. 300 km2.
Chicken április közepétől október közepéig a Taylor Hwy-n (Hwy5) autóval is elérhető, de a téli hónapokban csak repülővel, mert az út járhatatlan.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük