A mai poszt rendhagyó lesz, nem Amerikába utazunk, hanem egy csodálatos Magyar városba. Biztos sokan voltatok már Szegeden, én idén jártam életemben először ebben a városban, és azonnal beleszerettem. Ennyi gyönyörű szecessziós épületet még sehol sem láttam, Szegedre méltán büszkék a lakói! Nem írom le a város történetét, mert túl hosszú lenne, akit érdekel a wikipédián elolvashatja, érdemes. A város történelmének egyik legmeghatározóbb eseménye az 1879-es nagy árvíz volt. Az épületek többsége összeomlott, a ma látható épületek nagy része az árvíz után épült. Nézzük a látnivalókat! 🙂
A Magyarok Nagyasszonya székesegyház közismert nevén Szegedi Dóm vagy Fogadalmi Templom, Magyarország egyik legnagyobb székesegyháza. Hogy miért fogadalmi templom? Az árvíz utáni évben a város vezetői fogadalmat tettek, hogy a város újjáépítésének emlékére hatalmas templomot építtetnek. Ezt a fogadalmat be is tartották, ezért épült fel a Magyarok Nagyasszonya székesegyház.
Méretei monumentálisak, belső területe a földszinten 1950 m2, az erkély 160 m2. 800 ülőhely található benne, de a befogadóképessége 5000 fő. A Dóm mellett látható Dömötör-torony Szeged legidősebb építménye (11. század), az árvíz előtt itt állt Szent Demeter-templom egyetlen megmaradt tornya.
Kiváló akusztikája miatt a fogadalmi templom előtti hatalmas Dóm Tér ad otthont a híres Szegedi Szabadtéri Játékoknak. A téren körben futó árkádok alatt Nemzeti Emlékcsarnok kapott helyet.
A Dóm főkapujával szemközti épületen egy különleges zenélő órát láthatunk. Ez az óra a középkori egyetemek ballagását szimbolizálja. (Szeged híres egyetemi város.) Naponta kétszer a ”Ballag már a vén diák” zenéjére az óralap felett egyetemi vezetők állnak és az óralap előtt ballagó diákok figurái járnak körbe. Az óra minden egészkor a ”Szeged hírös város” nóta dallamát játssza.
A következő gyönyörű épület az Új Zsinagóga. Leírhatatlan látvány, mint a Dóm, ezeket látni kell. <3
Ez Magyarország második és a világ negyedik legnagyobb zsinagógája. 48 m hosszú, 35 m széles, 48,6 m magas, 1340 férőhelyes.
Nézzétek milyen csodálatos!
Szeged belvárosában található az Anna-forrás (artézi kút), amelynek gyógyvize 944 m mélyből fakad és 51 C fokos.
A kúttól pár méterre van a szépséges Anna fürdő, ott ebben a termálvízben fürödhetünk. Érdekesség, hogy egy időben ezzel a forrásvízzel fűtötték a közelben lévő MÁV-palotát, ez volt Magyarországon az első épület ahol geotermikus energiát használtak a fűtéshez. Ez a MÁV Igazgatósági épület más szempontból is különleges, eredetileg 2 emeletesre épült, 1943-ban építették hozzá a harmadik emeletet, méghozzá bontás nélkül, a tető megemelésével.
A Hősök Kapuja az I. világháborúban elesett, 12 000 szegedi hős katonának állít emléket. Gyönyörű, felkavaró freskók borítják a 3 boltívet. Az eredeti freskókat Aba-Novák Vilmos festette, de 1949-ben az egészet bevakolták és lefestették, mert a kommunista rendszer nem tűrte el ( Horthy Miklós is látható volt rajta). A freskók majdnem teljesen elpusztultak, a restaurátorok 60-70 %-ban újra festették.
A Ferences Templom és Kolostor 500 éves. Ez Magyarország második legrégebbi egyházi épületegyüttese (a Pannonhalmi Apátság után). Sajnos este láttuk, de legközelebb szeretném belülről is megnézni.
Nagyon tetszett Szegeden a sok szobor és nem csak a földön láthatjuk őket. Gyönyörűek a virágos terek, mikor ott jártam éppen virágzott a liliomfa.
Folytatás a következő posztban, mert Szegedre nem elég 1 bejegyzés, így is nehéz volt a képeket ennyire lecsökkenteni.
Szeged valóban csodás! Temérdek szép emlék és nagy nagy fájdalmak is kötnek ehhez a szavakkal lenem írható városhoz! Örülök,hogy néked is ez a véleményed Mártika! Ahogyan Te látod ,igen ,Te aki már annyi csodás hellyel találkoztál utazásaid során ,itt is meg láttad az egyediséget! Évente 1x elmegyek most is,de még vannak pillanatok ,helyek mikkel nem tudok betelni! Legyen szerencsétek még sokszor itt járni azt kívánom! Ölellek szeretettel ezért a posztért is!
Köszönöm Magdika!Sajnálom hogy fájdalmak is kötnek ehhez a gyönyörű városhoz. 🙁 Nagy ölelést küldök sok szeretettel!