Gízába, a piramisokhoz invitállak ma Benneteket.
Gíza a mai főváros, Kairó mellett fekszik, így Kairóból is hoztam képeket. Így láthatunk kicsit az igazi Egyiptomból is, ami teljesen más mint a szálloda területén. Helyenként hihetetlenül nagy volt a rendetlenség és a káosz, de ez Egyiptomban megszokott dolog.
Gízai piramisok néven 3 piramist értünk, 3 fáraó , Hufu, Hafré és Menkauré piramisát. Mellettük megtalálhatóak különböző kisebb piramisok, halotti templomok és az építkezéshez kapcsolódó épületek. Az egész egy hatalmas, természetes mészkő-platóra épült.
A három nagy piramis i.e.2600 – 2500 között épült.
A világ egyik legnagyobb turista célpontja, 1979 óta a Világörökség része.
Hufu piramis
Az egyetlen, ami megmaradt az ókori világ hét csodájából.
A világ legnagyobb piramisa és a három nagy piramis közül a legrégebbi (i.e. 26.század). Méretei lenyűgözőek, eredeti magassága 146,7 méter volt, mára 138 méter, az alapjának oldalhossza 232,4 méter volt, mára ~230 méter. Oldalai az égtájakhoz igazodnak. Négyezer évig az egész világon nem volt magasabb épület. Tömege meghaladja az 5 000 000 tonnát, az egyes kőtömbök súlya változó, 1,5 tonnától több mint 10 tonnáig. Bejárata az északi oldalon, 17 méteres magasságban található.
A piramis temetkezési céllal készült, 3 sírkamra található benne. Sajnos az Óbirodalom korában teljesen kifosztották, még a király múmiáját is ellopták. I.e. ~600 körüli években helyreállították a sírrablók okozta károkat, a bejáratot lezárták és gondosan elrejtették.
Hafré-piramis
Érdekessége hogy a három piramis közül ez látszik a legmagasabbnak, pedig a Hufu-piramis egy kicsivel magasabb. Ennek az a magyarázata, hogy a terület legmagasabban fekvő részére építették. Méretei nem sokkal maradnak el Hufuétól, eredeti magassága 143,5 méter volt, a mai 136,4 méter. Oldalhossza az alapjánál 215,25 méter. Különlegessége hogy a csúcson jókora darabon megmaradt az eredeti burkolata. Két bejárata van, egy alsó és egy felső (11,5 m magasan). A piramisban lévő félig nyitott tetejű szarkofágban csontokat is találtak, de a vizsgálatok megállapították hogy egy bika csontjai.
A Hafré-piramis völgytemploma mellett található az ugyancsak világhírű Szfinx.
Időnként lézer show is látható, sajnos mi nem láttunk, de a vásárolt dvd-n találtam pár képet róla.
Szfinx
A Szfinx az első ismert szoborkolosszus, a föld egyik legrégebbi szobra, i.e.26. században készült. Teljes hossza 72,55 méter, magassága 20 méter, fekvő, emberfejű oroszlánt ábrázol. Arca 4,1 méter széles és 5 méter magas. Mai napig vita tárgyát képezi hogy a Szfinx arca Hafré vagy Hufu fáraót ábrázolja-e. Aránytalanul elnyújtott teste van, ez a rossz minőségű kőzet miatt lehet, egy repedés miatt a hátsó lábait nem lehetett a megfelelő helyen kialakítani.
A Szfinx 4500 éve őrzi a piramisokat. Ez alatt a hosszú idő alatt többször is maga alá temette a homok, úgy kellett kiásni. Hogy láthatjuk, annak súlyos ára van, a sivatagi szél nagy ütemben koptatja, mára veszélyeztetett műemlék.
Menkauré-piramis
A 3 piramis közül a legkisebb. Eredetileg 66 méter volt, ma 65,5 méter magas, oldalhossza az alapjánál 103,4 méter. 1837-ben robbantásokkal megtisztítva a folyosót, 6 havi munkával jutott be a sírkamrába Richard William Howard Vyse és John Shae Perring. A szarkofágban bebalzsamozott emberi maradványokat találtak, amit Európába akartak szállítani, de a hajó elsüllyedt vele a tengeren.
Csodálatos nap volt, csak azt sajnáltam, hogy mindenhol nagyon kevés időnk volt. Szeretnék egyszer úgy eljutni Egyiptomba, hogy mindenhol annyi időt tölthessek amennyit szeretnék. Sajnos ez elég elérhetetlen álom, mivel Egyiptomban nem tanácsos „csak úgy magunktól” utazgatni.
Az utolsó egyiptomi bejegyzésben a korallok világába fogunk bepillantani.