Egyiptom 6.rész, Királyok Völgye

Ma a Királyok Völgyébe látogatunk. Itt találhatóak az i.e 16-11. században épített sírok. Nevével ellentétben nem csak királyokat temettek ide, hanem fáraók feleségeit, nemeseket és azok feleségeit, gyermekeit is. A völgy Tutanhamon sírjának felfedezése és a „fáraó átka” miatt a világ egyik leghíresebb régészeti lelőhelyévé vált. 1979-től a világörökség része.


Azt feltételezik, hogy a hely kiválasztásában szerepet játszott a felette elhelyezkedő hegycsúcs (al-Qurn), melynek piramis alakja van, ezért emlékeztet az Óbirodalom piramisaira, amelyek több mint ezer évvel az első királysír sziklába vájása előtt épültek. Ráadásul a völgy a fekvése miatt nehezen megközelíthető és elszigetelt. Legalább 63 sírt építettek ide, de máig mindössze 11 királysír van teljes mértékben feltárva és dokumentálva. A sírokban a temetés után a folyosó felső részét törmelékkel feltöltötték és a bejáratot elrejtették. Érdekes, hogy a sírok többségében található egy kút, aminek a célja valószínűleg az volt,hogy megakadályozza árvíz idején a víz bejutását az alacsonyabban fekvő sírkamrába. A sírban elhelyezett tárgyak az eltemetett személy túlvilági kényelmét hivatottak szolgálni. A sírokat felfedezésük sorrendjében számokkal jelölik, a KV1-től a KV63-as sírig. A legtöbb nem látogatható, 16 van nyitva a nyilvánosság előtt, de általában azonos időben csak néhány. A sírokban az idegenvezetők nem tarthatnak előadást és elvárják hogy mindenki csendben vonuljon végig. Napi átlagban a völgybe látogató turisták száma 5-6 ezer, de a nílusi turistahajók érkezésének napján elérheti a 10 ezer főt is.
Bent a sírokban fényképezni tilos, ezért a benti képeket a vásárolt dvd lemezről mutatom meg Nektek.

A sírok elhelyezkedésének makettje:

A parkolóból kis nyitott buszok vittek bennünket a völgybe. Ott az idegenvezetőnk elmesélte a völgy történetét és elmondta melyik sírok vannak éppen nyitva. 3 sírt nézhettünk meg, megbeszéltük hogy mikor találkozunk a bejáratnál és mehettünk megcsodálni a sírokat olyan sorrendben, ahogy akartuk. A sírok díszítése csodálatos és az érzést, amit ott akkor éreztünk, nem is tudom elmondani. Egy ilyen történelmi helyen több ezer éves eredeti faragványokat és festményeket látni , leírhatatlan. Csodálat, tisztelet, izgatottság kavargott bennünk, a látványtól még a szavunk is elakadt. Sajnos az idő elég rövid volt, még órákig el tudtunk volna nézelődni.

És a három sír ami aznap nyitva volt: Merenptah, IV. Ramszesz és IX. Ramszesz sírja.

Merenptah a XIX. dinasztia negyedik fáraója volt, II. Ramszesz tizenharmadik fia. Apja túlélte első 12 fiát, rendkívül hosszú ideig uralkodott (55 év), így lett Merenptah, a 13. fiúgyermek a trónörökös. 10 évig uralkodott, i.e. 1213-tól haláláig, i.e. 1203-ig.

Sírja a Királyok völgyében található, Howard Carter tárta fel 1903-ban. A 160 méter hosszú folyosó végén található sírban, 4 egymásba ágyazott szarkofágban helyezték el a fáraó múmiáját. Nagyon rossz állapotban maradt meg, mert a balzsamozók nem végeztek jó munkát, ráadásul a sírrablók is nagy kárt okoztak benne.

IV. Ramszesz a XX. dinasztia harmadik fáraója volt i.e. 1156-tól haláláig, i.e. 1149. Uralkodása alatt folytatódott a birodalom hanyatlása.
A Királyok völgyében temették el, sírja hossza 88,6 méter, területe 305 m2, falait rendkívül szép és színes festmények díszítik. 1898-ban találták meg a múmiáját II. Amenhotep sírjában.

IX. Ramszesz a XX. dinasztia nyolcadik fáraója volt. 19 évig uralkodott, i.e. 1128-tól i.e. 1109-ig. A sírban talált leletek, és a díszítés minősége arra utal, hogy a sír nem készült el a fáraó haláláig és sietve fejezték be. Bejárata szokatlanul széles, hossza 105 méter. A kamra díszítésére használt színek szokatlanok a síremlékek között. A sír az ókor óta nyitva volt, a fáraó múmiáját 1881-ben találták meg.

A következő bejegyzésben a piramisokról olvashattok.

“Egyiptom 6.rész, Királyok Völgye” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük